Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel

kacper112

offlinekacper112 blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | Blog budowlany
Projekt: PIĘTRUS, KLOCEK, KOSTKA, STAREGO TYPU, WIATRAK ITP
148742 odwiedzin | wpisów: 41, komentarzy: 258, obserwuje: 116

Jak zabezpieczyć wnęki okienne w nowym budynku

autor: kacper112 blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »


Dla tych, co zaczynają przygodę z budową i nie tylko..

Po zakończeniu budowy na przesezonowanie nowego obiektu  warto zabezpieczyć  wnęki przed śniegiem, deszczem,  niebezpiecznymi wichurami  i potencjalnymi szperaczami. No chyba,  że gonią Nas terminy -  okna nowe w grudniu, a tynkarz w lutym… Jeśli ktoś czeka do wiosny z oknami  lub na przypływ gotówki budując, systemem  gospodarczym może je zabezpieczyć na kilka sposobów:

  • Wstawiając stare okna z rozbiórki. 
  • Wstawiając ramki szczelne z folii.
  • Obijając płytami np.  z OSB.
  • Wkładając cegły i pustaki.
  • Lub inny  sposób.

Nie można szczelnie zatykać  w  świeżym budynku wnęk, ponieważ musi być cyrkulacja powietrza, nagromadzona wilgoć z murów musi swobodnie odparowywać. Ja polecam mój  sposób, który polecił mi znajomy -  wykorzystać to, co na budowie pozostało, zużyte z szalunków deski , stemple budowlane sosnowe, drut wiązałkowy ,stare gwoździe lub wkręty.  Musimy mieć tylko dwie  deski pod wymiar wnęki, do nich bijemy deski zatykajace otwór  na gwoździe lub wkręty od zewnątrz  poziomo te dłuższe od wnęki okiennej (luz cyrkulacyjny miedzy deskami 1 cm od dołu, a ku górze wnęki zwiększamy wedle uznania).


Potem tą ubitą zasłonę  okienną wkładamy od zewnątrz we wnękę, druga osoba od środka pomieszczenia przeciąga przez jedną deskę 5-7 razy zwojów drutu wiązałkowego  pomiędzy deski a stempel. Luz drutu kasujemy skręcając go na skrętkę, za pomocą rurki lub dużego śrubokręta, aby usztywnić konstrukcję.
Tak zabezpieczona wnęka okienna   może stać kilka sezonów. Do środka przez szczeliny swobodnie wpada  powietrze i światło, a potencjalny  włamywacz lub dziki lokator musi w tym przypadku przyjść z narzędziami i trochę nagimnastykować się, aby zerwać  zabezpieczenie i wejść do środka. Po otwarciu konstrukcja poleci na niego, niestety bez drutu i osoby w środku nie założy zabezpieczenia we wnękę, gdyby chciał zatrzeć ślady włamania. Dla Nas  i sąsiadów  będzie to sygnał, że ktoś był w środku.


Szybę łatwo zbić,  folia sama może się rozerwać, OSB jest droga i  łatwo ją połamać, a tu mamy proste, tanie i trwałe zabezpieczenie. Łato też wymienić spróchniałą deskę na nową bez całkowitego demontażu.

Konstrukcję można modyfikować i wzmacinać: więcej stempli, drutów, deski poziomo i pionowo, podwójne deski itp.Pozdrawiam